Yeni Trend Vegan Diyeti

Vegan Diyeti son günlerde oldukça popüler olan ve dillerden düşmeyen beslenme programı hakkında bilmeniz gerekenleri ve vegan diyeti yapan ünlüleri derledik. Son günlerde vegan diyeti yapan insanların sayısı bir hayli yükselişte. Hayvansal besinlerden arınmış, hayvan sayesinde üretilmiş hiç bir besin içermeyen vegan ürünler ile hazırlanan 21 günlük vegan diyeti sonrasında kilolarınıza veda edebilirsiniz. Dikkat edilmezse kalsiyum, protein, B12 vitamini ve D vitamini eksiklikleri görünebilir.

Vegan Diyeti Zararlı mıdır?

Aslında çok faydalı olan bu diyet programında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcut. Aksi taktirde zararlı olabilir. Çoğu diyete göre katı yağ ve kolesterol oranını düşürerek kalp krizi, obezite, yüksek tansiyon gibi hastalıkların önüne geçer.

Vegan Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amino asit ve enerji gereksinimini karşılamak için yeterli miktarda protein tüketmeye özen gösterilmelidir. Protein bakımından zengin olan vegan ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Kabuklu deniz ürünlerinden bolca miktarda çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Brokoli, ıspanak, soya fasülyesi gibi besinlerden ise gerekli kalsiyumu karşılamanız mümkün. Zengin demir kaynağı olan kırmızı et ve yumurta tüketimi yerine artık ıspanak ve fasulye tercihiniz olmalı, bunlara ek olarak meyve yemeyi de unutmamanız gerekmekte.

Vegan Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Vegan diyeti arınma hissi ve odaklanmayı kolaylaştırır aynı zamanda uyku düzeni sağlar. Kan değerlerini düzenlerken cildi gençleştirir. Daha genç bir görünüme sahip olurken aynı zamanda enerjinizi arttırır.

Vegan Beslenmeyi Tercih Eden Ünlüler

Vegan beslenmeyi bir yaşam tarzına getiren bir çok ünlü mevcut. Dünya genelinde Jennifer Lopez, Rihanna, Beyonce, Shakira, Natalie Portman ve Pamela Anderson vegan diyeti ile zayıflayıp formunu koruyan ünlülerdir. Vegan beslenme diyetini kalıcı olarak uygulamayı tercih eden ünlüler ise Natalie Portman, Carrie Underwood, Morrissey,   Thom Yorke, Russell Brand, Leanordo DiCaprio, Alanis Morissette, Ellen DeGeneres, Bill Clinton, Zülfü Livaneli, Sertab Erener ve Harun Kolçak

Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan Diyetinde en önemli noktalardan birisi de su tüketimini arttırmak. Günlük yaklaşık olarak 8 – 10 bardak su içme ve kahve, çay yerine su içmeyi tercih etmeniz gerekmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin yerine soya ürünleri tercih edilir. Badem sütü, hindistan cevizi sütü, pirinç sütü kullanılmakta. Soya sütü ile yapılmış yoğurt tercih edilmekte. Yumurta yerine nişastalı patates veya kabak püreli besinler, hamur işi yapılırken ise soya unu veya muz tercih edilmekte. Et, balık, tavuk yerine protein içerikli tahıllar ve yer fıstığı ezmesi kullanılıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir