Spora başlamak için motivasyon

 

Spora başlamak için motivasyon

Hareket etmenin, egzersiz yapmanın ya da bir adım ötesi spor yapmanın faydalarını bilsek de oturduğumuz yerden kalkıp harekete geçmek çoğu zaman zor oluyor.

İçinizden bir ses spora başlamanızı söylüyor, ancak siz sürekli erteliyorsunuz, değil mi? Spora başlamak için motivasyon önerilerini öğrendikten sonra gereken gücü kendinizde bulacaksınız. Hemen bugün spora başlamak vücut ve ruh sağlığında mükemmel gelişmeler sağlayacak ve sosyal hayatınızı geliştirecektir.

Kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz

Düzenli fiziksel aktivite, kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırabilir. Egzersiz yaptığınızda, kardiyovasküler sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için vücudunuzun dokularınıza oksijen ve besin maddesi aktarması gerekir. Kalbiniz ve akciğerleriniz daha verimli çalıştığında, günlük işlerinizle ilgilenmek için daha fazla enerjiniz olur.

Spor yaparak daha mutlu olacaksınız

Fiziksel egzersiz, günlük hayatınızda daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Aktif olduğunuzda vücudunuz daha fazla endorfin salgılar ve endorfin, vücudun doğal mutluluk hormonudur. Ayrıca vücudunuza daha iyi baktığınız için de mutlu olabilirsiniz. Bu başarı hissi genellikle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Depresyon ve kaygıdan kurtulacaksınız

Egzersiz günlük stresten geçici olarak uzaklaşmanıza yardımcı olur. Yoğun gündelik yaşamın dışına çıkarak kendinize odaklanmak stres hissinin azalmasına yardımcı olur. Pek çok insanın stresle başa çıkmak için sağlıksız gıdalar tükettiği düşünüldüğünde, stres seviyesinde azalmanın kilo kaybını destekleyebileceğini söyleyebiliriz.

 

 

Metabolizma hızlandırma etkisi vardır

Hızlı çalışan bir metabolizma, daha çok kalori yakmayı sağlar. Bunun en garantili yolu ise, spora başlamaktır! Egzersiz aşırı kilo almanızı engelleyerek kilo kaybını muhafaza etmenize yardımcı olur. Fiziksel aktivite kalori yakmanızı sağlar. Aktivite ne kadar yoğunsa, o kadar çok kalori kaybedersiniz.

 

Sporun ağrı kesici etkisi var

Gün boyu oturmanız nedeniyle eklemleriniz sertleşmişse, daha sık hareket etmek bu sertliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Hareketsiz eklemler sertleşir. Düzenli hareket ettiğinizde, hareket kabiliyetiniz gelişir ve günlük hayatta daha kolay hareket edebilirsiniz.

Spora başlayınca duruşunuz düzelecek

Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda, duruşunuz hakkında daha bilinçli olabilirsiniz. Vücudunuzla ilgili güven kazandığınızda ve hareket farkındalığı geliştirdiğinizde, vücudunuz için neyin doğru olduğu konusunda daha bilinçli hareket edeceksiniz ve kamburluk geçmişte kalacak. Daha da önemlisi, iyi bir duruş daha uzun görünmenizi sağlayacak.

Spor yapınca vücudunuz güzelleşecek

Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde, vücudunuzdaki yağlardan kurtulurken yağsız kas kütlenizi de arttırabilirsiniz. Dış görünümünüz açısından mükemmel bir gelişme olan bu durum, aynı zamanda vücudunuzun kalori yakma konusunda daha verimli hale gelmesine de yardımcı olacaktır.

Sosyal hayatınız zenginleşecek

Spora başlamak, yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olabilir ya da eski arkadaşlarla yeniden bağ kurmak için daha sağlıklı bir fırsat sunabilir. Bizler genellikle sosyalleşmek için yemeğe çıkarız ancak spor yapmak bel çevresi için kesinlikle daha iyi bir seçenektir!

Daha çabuk uyumaya başlayacaksınız

Egzersiz, vücudunuzun ısısını arttırır. Tekrar normale dönerken, rahatlamanızı ve uykuya hazır olmanızı sağlayacaktır. Aktivite stres seviyenizi de düşüreceği için gece uykuya dalmak kolaylaşacaktır.

 

 

  • Kendinize gerçekçi hedefler koyun. Eğer sabah insanı değilseniz, “her sabah 6’da uyanıp yürüyeceğim” yerine “akşamları iş çıkışı yarım saat yürüyeceğim.” hedefini koyun kendinize.
  • Ölçülebilir hedefler belirleyin. “Pazartesi, Çarşamba ve Cuma akşamları 5.000 adım atacağım.” gibi. Eğer daha fazlasını yaparsanız da ne mutlu size. Kendinizle gurur duyabilirsiniz.
  • Yaptığınız sporu kaydedin. Mümkünse arkadaşlarınızla paylaşın. Birbirinizi karşılaştırın. Kıvamında bir sosyal baskı sizi daha da çok motive edebilir. Ancak mukayeseden zevk almıyorsanız da sadece kendi kayıtlarınız için bir egzersiz günlüğü tutup kimseyle paylaşmayabilirsiniz. Herkes yarışı sevmek zorunda değil, elbette.
  • Bir davranışı alışkanlık haline getirebilmek için önce ilk adımı atmak gerekir. Bu ilk adımı atmak için sizin için kolay olabilecek bir günü seçin. Örneğin çok yoğun toplantılarla geçireceğiniz bir günün sonunda iradenizle savaşı kimin yeneceği belli olmaz. Yürüyüşe çıkmak için hem fiziki hem de mental olarak rahat olacağınız bir günü seçin.

  • Başarısızlık düşüncesinden uzak durun. Hedefinizden şaştığınız an, hedefinizi yakalamak için yeni çözüm üretmeye bakın. Cuma günü yürüyemeyecekseniz, o hafta bitmeden Cumartesi mi Pazar mı yürüyeceksiniz ona karar verin. Eğer bunu yapabilirseniz asla hedefinizden uzaklaşmış olmazsınız.

  • Sporu hayat tarzınız haline getirmeye gayret edin. Kendinize en uygun spor dalını ya da dallarını seçmeye çalışın. Başlamadan önce okuyun, araştırın. Farklı hocalarla çalışın. Biraz sabırlı olun. Denediğiniz ilk spor deneyimiyle olumsuz karar vermeyin.

  • Spor kıyafetler, aksesuarlar ya da bir parçası olacağınız spor toplulukları sizi kaybedeceğiniz birkaç kilodan çok daha fazla motive edebilir. Elbette sporu zayıflamak için da yapıyor olabilirsiniz. Ancak şunu bilin ki spor öncelikle sağlık için bir ihtiyaçtır. Beslenmenize de dikkat ettiğiniz sürece zayıflama hedefinize zaten doğal olarak ulaşırsınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir