Sonbaharda Nasıl Diyet Yapılır?

Sonbaharda yapılan diyet amacında; Bayram, uzun bir tatil arası derken yediğimiz et ve kalori değeri yüksek olan yiyecekler  yüzünden vücudumuzu salmış durumda olmalıyız. Her ne kadar dikkat etsek bile kişilerde tatil zamanlarında beslenme düzeni değişiklik gösterir. Yüksek miktarda tüketilen et, kızartma, ve tatlılar vücutta yüksek miktarda toksin üretir. Alınan fazla kiloları vermek ise bu durumda biraz daha zor olabilir. Önemli olan ise vücudu yormadan, gereken enerjiyi karşılayarak bu kilolardan kurtulmak.

Diyet listeniz özellikle karbonhidrat, protein, yağ ve lif açısından dengeli ve zengin olmalı. Hızlı kilo vermeyi amaçlayan ve kalori alımını kısıtlayan diyetler tercih edilmemeli.

Sonbahar Diyet listesi için tavsiyeler;

Sağlıklı beslenmenin en önemli altın kuralı 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün tüketimi yapmaktır. Özellikle kurban bayramında çok fazla kırmızı et tükettiyseniz, ihmal edilen sebze, meyve ve tahıl ürünlerini tüketmeye özen göstermeniz gerekecektir. Sindirim sisteminizi tekrar harekete geçirmek için lif oranı ve tam tahıl ürünlerini tüketmenizde fayda olacaktır. Sindirim ve bağırsak sistemini harekete geçirmek için doğal bir kaynak olan kefir tercihlerini arasında olabilir. Bağırsakların yükünü hafifletmek amacıyla azar azar, sık sık yemek yiyerek metabolizmanızı hızlandırın. Akşam yemeklerinde ağır besinlerden kaçınmalı, daha çok hafif besinler tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sebze yemekleri, yoğurt, salata, tam buğday ürünleri tüketimine ağırlık vermeniz faydalı sonuçlar getirecektir. Meyveleri kabukları ile yemeniz durumunda hem tatlı ihtiyacınızı giderebilir, hem de posa alımını arttırabilirsiniz. Yemeklerinizi baharatlarla tatlandırabilirsiniz. En önemli kurallardan birisi ise günde en az 10 bardak su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir