Sağlıklı Bir Detoks Diyeti Nasıl Yapılmalıdır

Sağlıklı Bir Detoks Diyeti Nasıl Yapılmalıdır

Sağlıklı bir detoks diyetinin ilk anahtarı organik besinlerdir. Detoks programında bulunması gereken yiyecekler; organik yumurta, deniz ürünleri, organik tavuk gibi besinlerdir. Fakat elbette bunlarla da sınırlı değil. Fakat ilk anahtar protein elbette.

Bir detoks diyet listesi mutlaka B vitamini de içermeli. B vitaminiyse; kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiler, böbrek, bira, ekmek mayası, muz ve ıspanakta gibi gıdalarda bulunmaktadır. Dolayısıyla diyet listemizi oluştururken mutlaka bu gıdaları içerdiğinden de emin olmalıyız.

Bir diğer konu ise turp ve türevleri; beyaz lahana, yeşillikler, karnabahar gibi yiyecekler östrojen mekanizmasına da yardımcı olduğu için özellikle kadınların sık tüketmesi gereken sebzeler arasındalar aslında.

Detoks yaparken bedenimiz zararlı maddeler üretebileceği için kendimizi korumalıyız. Bu sebepten C vitamini almamız, bunun yanında sarımsak, soğan, zerdeçal gibi besinleri de tüketerek kendimizi korumamız gerekiyor.

Ve elbette her diyette mutlak surette bulunan ve daima dikkat etmemiz gereken bir başka öncül. Günlük su tüketimi elbette. Günde en az 6 ya da 8 bardak su içmeliyiz ki bu değerler, fit ve normal iklimde yaşayanlar için belirlenmiş değerlerdir. Bu sebepten sağlığımızı korumak için günde ne kadar su içmemiz gerektiğini de araştırmalıyız.

Detoks Diyet Listesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar;

*İlaç alımına dikkat etmeliyiz ve doktorumuza detoks diyeti yapıp yapamayacağımızı kesinlikle sormalıyız.

*Fazla furuktoz alımının karaciğere yük oluşturabileceğini bilmeliyiz ve meyve tüketirken dikkat etmeliyiz.

*GDO’lu gıdalardan uzak durulmalı.

*Kola, kahve gibi kafein barındıran yiyecekler de bu diyeti yaparken tüketmememiz gereken içecekler arasındadırlar.

Ayrıca;

*Tarım ilaçlarına dikkat edin. Meyve ve sebzeleri tüketmeden önce bol suyla yıkayın. Zaten yoğun çalışacak olan karaciğeriniz bu ilaçların etkisiyle daha da zorlanmasın.

*Düzenli terlemeye dikkat edin böylece toksinlerden arınırsınız. Bunun için de ayrıca bir spor programı da hazırlamak sizin için yararlı olacaktır.

*Yeterince dinlendiğinize emin olun. Yeterince dinlenemezseniz toksinlerin birikmesi kolaylaşacak ve gün içinde kendinizi daha yorgun ve halsiz hissedeceksiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir