Pritikin Diyeti Listesi, Pritikin Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Bir kalp hastası olan Nathan Pritikin tarafından geliştirilen ve 50 yıldan uzun süredir uygulanan Pritikin diyeti kalp dostu bir diyet olmasıyla bilinir ve yüksek karbonhidratlı, düşük yağlı, orta seviyede egzersiz içeren bir yaşam tarzı diyetidir. Diyet sebze, meyve ve tam tahıl ürünleri tüketimini teşvik eder.

Pritikin Diyeti Nedir ?

Yine sağlıklı yaşam alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından bilinen Atkins diyetinin tam tersi olan Pritikin diyeti, yağ ve protein oranı düşük, tam tahıllı doğal kompleks karbonhidratların tüketimini teşvik eder. Pritikin diyeti temel olarak meyve, sebze, fasulye ve düşük yağlı süt ürünleri de dahil çok çeşitli gıdalara dayanmaktadır. 4 seviyeden oluşan diyette kişiler kendilerine uygun seviyeyi belirleyerek bu doğrultuda diyet programını uygularlar.
Pritikin diyet programında mevcut besin öğelerine dikkat edilirken egzersiz de kesinlikle yapılması gereken bir bileşendir. Koşu, yürüyüş, yüzme ve spor aletleriyle yapılan aletli egzersizlerin de uygulanması gereken bu diyette spor ortalama 1 saat gibi bir süre yapılmalıdır.

Pritikin diyeti diğer diyetler de olduğu gibi şu kadar sürede şu kadar kilo verirsiniz gibi bir şeyi taahhüt etmez. Bu diyetin özü kişilere kilo verdirmek değil, sağlıklı bir yaşam formunu yakalayıp hayatlarını bu şekilde idame ettirmelerini sağlamaktır. Fakat bu diyet düzenli olarak uygulandığında kilo kaybı olacağını taahhüt etmese de kilo kaybı yaşanması kaçınılmaz olacaktır.


Pritikin Diyetinde Tüketilebilecek Besinler

Pritikin diyetinde tüketilecek gıdalar net olarak belirlenmiş olsa da tüketilecek miktar diyeti yapan kişinin inisiyatifine bırakılmıştır. Yine bu diyet listesini uygularken gerekli tetkikleri yaptırmayı ve doktorunuza görünmeyi ihmal etmemenizi dipnot olarak belirtelim.

Çiğ ya da pişmiş sebzenin mutlaka tüketilmesi gereken bu diyet türünde, meyve ve orijinal sıkım meyve suyu tüketimi de önemle belirtilmiştir. Yoğurt ve sütün yağsız olarak tüketilmesi gerektiği Pritikin diyetinde omega yönünden oldukça zengin olan balığa da ekstra önem gösterilmiştir. Ayrıca içecek olarak su ve kafeinsiz ürünlerin tüketilmesi gerekiyor.

Pritikin Diyet Listesi

1. GÜN
Sabah
Çay, kahve ya da yağsız süt
Taze meyve ile birlikte yulaf
Ara Öğün
Izgara ya da buğulama yapılmış sebze tortilla
Bir tane orta boy portakal ya da iki tane mandalina
Öğle
Bir tabak fasulye çorbası
Balzamik sirkeli çoban salata
Ara Öğün
Altı kaşık yoğurt
Bir tane orta boy elma
Akşam
Çoban salatası
Fırında pişmiş yağsız patates
Buğulanmış ya da ızgara edilmiş hardallı somon balığı
Ara Öğün
Çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini vb meyvelerden oluşan karışım

2. GÜN
Sabah
Taze soğan, biber, mantar ya da yağsız peynir ilave edilerek yapılabilecek omlet
Çay ya da soya sütü
Az yağda marine edilmiş soğan, patates, yeşil biber, karabiber ve kırmızı biber yapışmaz bir tavada hepsi karıştırılarak az yağda pişirilmelidir.
Bir kase yaban mersini
Ara Öğün
1 salkım üzüm
Öğle
Hindili sandviç
Yeşillik salatası
Ara Öğün
Patlamış mısır
Armut
Akşam
Kavrulmuş kırmızı biber ve kepekli hamburger ekmeği ile hazırlanmış vejetaryen hamburger
Buğuda pişirilmiş taze sebze
Ara Öğün
Taze orman meyveleri

3. GÜN
Sabah
Çay veya kahve
Isıtılmış inek ya da soya sütü ile yaban mersini ve tahıl karışımı
Ara Öğün
Mevsim meyveleri
Öğle
Kırmızı fasulye, yeşil biber, kurutulmuş acı biber, balzamik sos ve baharatlarla hazırlanmış olan vejetaryen sebze yemeği
Haşlanmış mısır
Ara Öğün
Bir avuç taze meyve
Akşam
Tavuk yemeği
Esmer pirinç
Ispanak salatası
Ara Öğün
1 Kase yoğurt
Etiketler: pritikin diyeti, pritikin diyeti nedir, pritikin diyeti faydaları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir