Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Metabolizma Hızınızı Öğrenin

Kilo verebilmek için metabolizmanızı hızlandırmanız gerektiğini biliyorsunuz ama nasıl metabolizmanızı hızlandırabileceğinizi bilmiyorsanız tam da sizi ilgilendiren bir konuya açıklık getiriyoruz. Metabolizmanızı hızlandırmak için öncelikle metabolizma hızınızı ölmeniz gerekmekte. Bunun için yaş, boy, kilo ve aktivite seviyenize göre bir hesaplama yapmanız ve bu sonuca göre vücudunuzun kaç kalori tüketebildiğini öğrenmenize olanak sağlar. Daha sonrasında metabolizmanızı hızlandırmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Tükettiğiniz Kalori Miktarını Azaltın

Ani bir karar ile alınan ve büyük yasaklarla başlanan diyet birden kalori alımını kestiğiniz için vücudunuz panikler hali ile açlık moduna geçer. Bu yaptığınız işlem sonucunda metabolizmanız oldukça yavaşlar. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarla metabolizmayı hızlandırmak isteyen kişilerin aniden kalori alımını kesmek yerine, günlük normalde tükettiğinizden 100 kalori kadar azaltmak daha etkili sonuç vermektedir. Yaz ayları yaklaşırken sizlere dondurma ile metabolizmanızı hızlandırabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğim. Normalde bir kap dondurma yiyorsanız, bundan 3 kaşık eksik dondurma yemeniz 100 kalori azaltmanızı sağlayacaktır ve süt ürünlerini tükettiğiniz için yağ hücrelerini harekete geçirip yağları yakmak için gerekli olan kalsiyumu almanızı sağlamaktadır.

Proteini Üst Seviyelere Çıkartın

Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız eğer protein içeren besinleri tüketmeye bakın. Çünkü vücudumuz proteinleri sindirmek için normalinden iki kat daha fazla kalori yakmakta. Haftada en az iki kez somon türü balık tüketebileceğiniz bir protein listesi hazırlamanız sizin için daha olumlu sonuç verecektir. Çünkü vücuttaki yağ yakan enzimleri harekete geçiren omega 3 yağ asitleri bu balıkta bulunmakta.

Öğün Atlamayın, Sık Sık Tüketin

Gün içerisinde ne kadar sık tüketim yaparsanız, vücudunuz o tüketiminizi sindirmek için o kadar çalışacaktır. Düzenli beslenmeye dikkat edin, günde üç öğün ana besin ve iki öğün ara besin olacak şekilde bir çizelge hazırlayın. Özellikle uyandıktan sonraki ilk bir saatlik dilimde bir şeyler yemek aşırı acıkmanın önüne geçer. Vücudunuzu dinç tutacak şekilde her gün aynı saatte beslenmeye başlayın.

Sabah 6-8- arası: Kahvatı

Saat 10-10.30 arası: Ara öğün

Saat 12-14 arası: Öğle yemeği

Saat 15-17 arası: Ara öğün

Saat 18-19 arası: Akşam yemeği

Saat 20:00’dan sonra tüketim yapmayı bırakın. Ara öğünlerde beslenmeyi atlamayın. Araştırmalara göre ara öğünde beslenen kişilerin ana öğünlerde daha az beslenme ihtiyacı duydukları ve metabolizma hızlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Soğuk İçmeye Alışın

Bilindiğini aksine metabolizmayı hızlandırmak istiyorsanız içeceklerini sıcak değil soğuk hatta buzlu için. Çünkü vücudunuz buzlu içecekler karşısında kendisini ısıtmaya geçtiği için çok daha fazla enerji harcar. Buzlu kahve kafein içerdiği için doğal metabolizma hızlandırma yöntemlerinde en çok tercih edilen içecektir.

Çinko ile tanışın

Çinko nedir önce ondan bahsedelim. Çinko vücudunuz için bir uyarı sistemi diyebiliriz. Doyduğunuz zaman vücudunuza sinyal veren ve haliyle daha fazla tüketim yapmanızı engelleyen leptin seviyesini yükseltmenize yarar. Aynı zamanda açlığı da azaltır. Genelde 12 mg kadar çinko içeren multivitaminler tüketebilirsiniz.

Gün İçerisinde Egzersizler Yapın

Gün içerisinde aniden oluşan kalori ihtiyacı sonrasında, bunları hızla yakmanızı sağlayacak kısa egzersizler yapın. Kısa süreli dans etmek, kısa yürüyüşler yapmak kaslarınızı çalıştıracağı için alınan kalorilerin yakılmasını sağlayacaktır. Bu sayede metabolizmanız hızlı bir devir daim içine gireceği için hızlanacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir