Maden Suyunun Diyete Faydası Nedir?

Aslında çoğu zaman birbirleri ile karıştırılan maden suyu ve soda arasında büyük farklar bulunuyor. Maden suyu doğal ve minerali bol bir yeraltı suyudur. İçerisinde kalsiyum, demir, klorür, iyodür, magnezyum, bikarbonat, sülfat ve sodyum bulundurur. Soda ise içerisine karbondioksit karıştırılarak yapılan yapay bir içecektir. Bu sebepten dolayı diyet yapan veya sağlıklı beslenmek isteyen kişiler için maden suyu daha yararlı olacaktır.

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Vücutta oluşan mineral kaybını dengeleyen maden suyu havaların ısınması ile ter ve idrar yolu ile kaybedilen minerallerin tekrar kazanılmasında önemli rol oynar. Fakat tansiyon, kalp ve böbrek hastalarının maden suyu tüketmeden önce doktorlara danışması gerekmektedir.

Maden suyu kemiklerinizi korur

Maden suyu içerisinde kalsiyum içerdiği için kemiklerinizin sağlığı açısından önemli bir rol oynar. Özellikle kemik erimesi hastalığı olan kişilere maden suyu içmesi tavsiye edilir.

Sporcuların tercihi maden suyu

Maden suyu sporcuların ter ve idrar ile kaybettiği mineral ve iyonları tekrar kazanması için tercih ettiği içecektir. Spor yaptıktan sonra hemen sade maden suyu veya ayran ile karıştırılarak içilirse oldukça faydası vardır.

Fazla maden suyu içmek zararlıdır

İçerisinde bolca soydum bulundurduğu için fazla tüketildiği zaman vücutta ödem oluşturabileceği için günde en fazla 2 şişeye kadar içilmesi gerekmektedir.

Maden suyu hakkında yanlış bilinen maddeler

  1. Sindirimi kolaylaştırıldığı düşünülse de aslında bu yanlıştır. Maden suyu veya sodanın midenin rahatlattığı doğrudur ancak sindirimi kolaylaştırmak gibi bir işlevi yoktur. Hızlı yemek yerken yutulan hava midede spazma neden olur, maden suyunun içerisindeki bikarbonat gaz sirkülasyonunu tetiklediği için midede rahatlamayı sağlar. Ancak herhangi bir sindirim kolaylaştırma özelliği bulunmaz.
  2. Yemeği hemen üzerine maden suyu yanlıştır denilemez ama zaten dolu olan mideyi şişirerek hacmini genişletmesine neden olur. Bu da bir sonraki seferde daha fazla besin tüketmeye yol açar.

Tansiyon problemi veya kalp ritim bozukluğu bulunan kişilerin maden suyu tüketmeden önce bir doktora başvurmanızda fayda var. Eğer tadını beğenmiyorsanız bir kaç çilek ve ayran ile birlikte blenderdan geçirdikden sonra keyifle içebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir