Hamilelikte Beslenme ve Kilo Alımı

27082014R0gK9oqb0z3oAfNUTOJvdPa0H

 

Gebelikte hamilelikte beslenme ve kilo alımı

Hamilelikte ve gebelikte beslenmenin önemi ve kilo alımı dogumdan sonra kalıcı kiloların nasıl verilecegi hakkında makelemizde sizlerle paylaşacagiz makelemizdeki tüm bilgiler uzman doktorlar tarafından ve uzman hekimler tarafından alınan bilgiler makelemizde yazmakya karar verdik tüm anne adaylarına ve dogucak çoçuklarına en iyi beslenme ve vitaminler hakkında beslenmenin faydalarını sizlerle paylaşmış olduk hamilelik döneminde bebek sağlıklı gelişimi için anne adayının doğru ve yeterli şekilde beslenmesi çok yararlıdır. yanlız gebelikte doğru ve yeterli yemek yedigimiz anladığımız 2 kişilik yemek yeme olmamalıdır. hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık, bulantılar ve bazen kusmalar olabilir kilo kaybı olabilir. İlk üç aydan sonra ve ilerleyen hamileliginiz ise hormonların etkisiyle iştahınız yeniden açılacaktır. Ayrıca bebeğinizin yeterli besleme dürtüsüyle anne lerin normalden fazla yemek yemesi normal olarak karşılanır Belki de bayanların teraziye çıktıklarında kilo aldıkları normal olarakta görünür

önceleri Sen hamilesin daha çok yemelisin” öğütlerini dikkate alacak olursak hamilelik boyunca aşırı kilo almak normal görünür Peki neden gebelikte kilo kontrolü önemlimi Bu sorunun iki cevabı bulunmaktadır Birincisi hamilelikte aşırı kilo şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklara yol açabiliyor ve doğumu zorlaştırır, ikincisi doğum sonra kalıcı olabilen kilolar yeni anneyi psikolojik ve fiziksel yönden yoruyor.

bir yandan günümüzde kilo kontrolü konusunda çok detaycı, her yediğinin kalorisini hesaplayan, neredeyse hemen hiç kilo almadan hamiliğini tamamlayan, ellerinde diyet listeleriyle dolaşan hanımların da az değil. Oysa hamilelikte yetersiz kilo alan ve çok zayıf kişilerde erken doğum yapma olasılığının arttığı biliniyor. Peki bu işin doğrusu ne? Hamile olsun olmasın her kadının yapması gereken şey dengeli beslenmek, kilo kontrolü ve yaktığımızdan fazla kalori almamak.

 

hamilelikte_kilo_alimi_nasil_engellenir_h7555

 

hamilelikte Ne Kadar Kilo Alınabilir?
bir kadının hamilelik başlangıcındaki vücut ağırlığına göre gebelik boyunca alması gereken kiloları değişir. Kilonun boya göre normal sınırlarda olup olmadığının anlaşılması için “Vücut Kitle Endeksi (VKİ) “ kullanılır. VKİ ağırlık/ boy2 olarak hesaplanır. Örnek vermek gerekirse 56 kg ağırlıkta, 1,60 m boyda bir kişinin vücut kitle indeksi 56/1,62 = 21,8 olarak hesaplanır.

18 kg/m2  altında olanlar zayıf
18-25 kg/m2  olanlar normal
25-30 kg/m2  olanlar fazla kilolu
30-40 kg/m2   olanlar şişman
40 kg/m2  üstünde olanlar aşırı şişman kabul edilirler.

Bir kişinin gebelik başında VKİ normal ise gebelik boyunca 9-14 kilo arasında kilo alması normal kabul edilir. Çok zayıf kişilerde daha fazla kilo almak kabul edilebilirken, şişman bir kadın gebeliğini birkaç kilo alarak tamamlayabilir.

 

hamilelikte-vucutta-meydana-gelen-degisiklikler-ust

 

Ne Yemek Gerek?
Dengeli beslenme dediğimizde aklımıza gelen vücut için gerekli olan tüm maddelerden yeteri kadar almaktır. Bunun en güzel yolu da çeşitli beslenmektir. Tek yönlü beslenen kişiler, gereken bazı maddelerden mahrum kalacaklarından çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirler. Gebelikte dengeli beslenmek hem anne hem bebek için büyük önem arz eder.

Biliyoruz ki günlük alınması gereken besinlerin bir bölümünü karbonhidratlar, bir bölümünü proteinler, bir bölümünü yağlar, bir diğer bölümünü ise vitamin ve mineraller oluşturur.

Karbonhidratlar
Vücuda enerji sağlar, ayrıca pek çok faydalı vitamin içerirler. Başlıca karbonhidrat kaynakları tahıllar, meyveler, bazı kuru ve yaş sebzelerdir. Örnek vermek gerekirse ekmek, makarna, bulgur, pirinç, patates birer karbonhidrat kaynağıdır. Günlük enerjinin yarısının karbonhidratlardan karşılanması önerilir.

Proteinler
Proteinler ise vücudun temel yapıtaşlarıdır. Gelişmekte olan bebeğin organ gelişimi için çok önemlidirler. Et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ve kuru baklagillerde ( nohut, fasulye, mercimek gibi) bolca protein bulunur. Günlük gereken enerjinin %30’unun proteinlerden alınması önerilir.

Yağlar
Yağ kaynaklarımız tereyağı, margarin gibi katı yağlar ve ayçiçeği yağı, zeytinyağı gibi sıvı yağlardır. Ayrıca yağlı balıklar, etler, yumurta sarısı, ceviz, fındık, badem, fıstıkta da bolca yağ bulunur. Günlük alınması gereken enerjinin %15’inin yağlardan gelmesi önerilir.

Omega 3 Yağ Asitleri (Doymamış Yağ Asitleri):
Omega 3 insanda üretilemediğinden dışarıdan alınması gerekir. Başlıca somon, alabalık, sardalyada, ceviz ve semizotunda bulunur. hamilelikte eksikliğinde bebekte gelişme geriliği, erken doğum ve doğum sonrası depresyon riskinin arttığı söylenmektedir, ancak bu konularda kesin sonuçlara ulaşmak için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Dışarıdan balık yağı kapsüllerin alınmasını rutin olarak önermek, şu anki bilgilerimiz bu uygulamayı desteklemek konusunda yetersiz olduğundan doğru olamayacaktır.

 

806f6921af61f15b_400x300

 

 

Mineraller
Kalsiyum:  hamilelikte yeterli miktarda kalsiyum alınması bebeğin iskelet ve diş gelişimin sağlıklı olması için şarttır. Bir gebenin günlük alması gereken kalsiyum miktarı 500 mg’dır. Kalsiyum en çok süt ve süt ürünlerinde bulunsa da, kuru fasulye, ıspanak, karnabahar, yumurta ve kuru incirde de vardır. Günde yarım litre süt veya buna denk gelecek peynir, çökelek, ayran, yoğurt gibi ürünler tüm kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır ve dışarıdan kalsiyum alınmasına ihtiyaç yoktur. D vitamini vücutta kalsiyumun kullanılmasını sağlar. Bu nedenle kalsiyum ilaçları genellikle D vitamini de içerir.

hamilelikte özellikle 20. Haftadan sonra ortaya çıkan bacak kramplarında sıklıkla kalsiyum reçete edildiğini görüyoruz. Oysaki besinlerle kalsiyum yeterli alınıyorsa bu uygulamanın hiçbir anlamı yoktur. Hareketin biraz arttırılması, pozisyon değiştirerek oturma krampları azaltacaktır.

Demir : hamilelikte artan alyuvar yapımı nedeniyle özellikle 20. Haftadan sonra demir ihtiyacı artar. Ayrıca bebek annenin demir depolarını kullanır. Demir sakatatlar, pekmez, kuru üzüm, ıspanak, çikolata, mercimek, maydanoz, kuru yemişlerde bol bulunur. Ancak ne kadar demirden zengin gıdalarla beslenilirse beslenilsin dışarıdan demir takviyesi yapılmadan gebelikte artan ihtiyacın karşılanması zordur. Bu nedenle gebeliğin 20. Haftasından itibaren her gebeye günde 60 mg demir takviyesi önerilir. Bu demir ilaçların içinde çoğunlukla folik asit de bulunmaktadır. Folik asitin kendine ait faydalarının dışında barsaklardan demirin emilimine yardımcı olduğu bilinmektedir. C vitamininden zengin beslenmek demir kullanımına yardımcı olur. Yetersiz demir alınması demir eksikliğine bağlı kansızlığa neden olur. Kansızlık çarpıntı, nefes darlığı ve yorgunluk şikayetlerine yol açar. Ayrıca düşük ve erken doğumlara zemin hazırlar. Eğer kansızlık varsa demir kullanımına gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlanabilir. Demir takviyesi yapıldığı halde kansızlık düzelmiyor ise B12 vitamin eksikliği, barsaktan emilimi bozan hastalıklar ve Akdeniz anemisi ( talasemi) akla gelmeli ve bunlara yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Demir alımı zaman zaman kabızlık, mide yanması gibi şikayetlere neden olabilir. Bu durumda kullanılan ilaç değiştirilebilir.

Folik Asit: Folik asit hücre çoğalması için gereklidir. Bu nedenle gebelikte büyüyen bebek için yeterli alınması çok önemlidir. Tüm gebelerin gebelik başlamadan 2 ay öncesinden günde 400 mikrogram folik asit başlamaları ve gebelik ilk 3 ayı boyunca devam etmeleri nöral tüp defektleri dediğimiz omurilik ve beyinde anormallik yapan hastalıkların engellenebilmesi açısından çok önemlidir. Folik asit eksikliği kansızlık, erken doğum ve preeklampsi ile de ilişkili bulunmuştur.  Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde, kuru yemişlerde, lahana, yeşil biber ve peynirde bol bulunur.

Flor: Bebeğin diş gelişimi için önemlidir. Sularda ve tuzlarda bulunur.

Çinko: Bebeklerin yeterli büyümesi, bağışıklık sistemi için gereklidir. Gebelikte çinko ihtiyacı artar. Günlük 20 mg alınması gereklidir. Çinko ençok balık, tahıllar, kuruyemişler, süt, yumurta, karaciğerde bulunur. Vejateryanlarda çinko eksikliği sıktır ve dışarıdan çinko takviyesi önerilir.

Vitaminler
hamilelikte yeterli miktarda vitamin alınması büyüyen bebeğin anne karnında ve doğum sonrasında ihtiyaçlarının karşılanması yanında, metabolizması hızlanan annenin organlarının düzenli çalışmasının korunması açısından önemlidir.

 

A vitamini: Havuç, karaciğer, dalak, süt, tereyağı, ıspanak ve marulda bol bulunur. Eksikliğinin yanında özellikle hamilelikte ilk aylarında aşırı miktarlarda alınması da bebekte anormalliklere yol açacağından dengeli tüketilmesi önerilir.

B grubu Vitaminler: Tahıllarda bol miktarda bulunur. B12 vitamini ette boldur ve vejateryenlerde eksikliği ortaya çıkar. Eksikliğinde kansızlık ve nörolojik problemler görülür.

C Vitamini: Narenciyelerde, domates, maydonozda boldur. Bağışıklık sistemi için önemlidir.

D Vitamini: Günlük besinlerde çok azdır. Güneş ışığı ile cillte sentezlenir. Bu nedenle kapalı bayanların ve güneş yeterli almayan ülkelerdekilerin dışarıdan ilaç alarak takviye yapmaları yerinde olacaktır.

E Vitamini: Marul, pirinç, yumurta sarısı ve karaciğerde boldur.

K vitamini: Yeşil salata, lahana ve ıspanakta bulunur. Bazı epilepsi ilaçları yetersizliğine neden olabilir. Epilepsi ilacı kullanan annelere doğuma yakın dönemde yapılması bebekte bazı kanamaların ortaya çıkmaması için önerilir.

hamilelikte ilk haftalarında iştahsızlık ve bulantı yüzünden çok yeterli beslenilmeyebilir. Hatta biraz kilo kaybı olabilir. Bu durum geçicidir. Genellikle 3. Aydan sonra iştah artar. Bulantıların yoğun olduğu bu aylarda anne adayları bebeklerinin yeterince beslenemeyeceğini düşünerek endişelenir ve kendilerini yemeye zorlarlar. Oysa gebelik bulantılarının psikolojik bir boyutu da vardır ve stresli anne adaylarında daha çok ortaya çıkarlar. Bu ilk aylarda anne adayı canı ne istyorsa onu tüketmeli, mümkün olduğunca kuru besinlerle az az ve sık beslenmelidir. Tabir uygunsa ağzı ve midesi hiç boş kalmamalıdır. Bir küçük elma, nane şekeri, leblebi, tuzlu çubuk gibi atıştırmalıklar hayat kurtarıcı olabilir. Eğer 3 ay dolmasına rağmen gebelik bulantıları geçmiyor ise reflu gibi mide ile ilgili başka bir problem olabileceği düşünülmeli ve buna yönelik tetkikler yapılmalıdır.

İlk aylardan sonra iştah birden açılacağı için hızlı bir şekilde kilo alınabilir. Bu dönemde kilo alımı konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.

hamilelikte boyunca bol sıvı tüketilmesi çok önemlidir. Günde 1,5 litre su içilmesi önerilir.

Alkol ve Sigara gebelikte kesinlikle önerilmemektedir.

hamilelikte taze sebze- meyveler ve lifli gıdalara bol yer vermek, bol su içmek ve hareketli olmak kabızlık şikayetini azaltacaktır.

hamilelikte bebeği için günde ortalama 250-300 kalori fazladan enerjiye ihtiyacı vardır. Yani bir küçük tabak sebze yemeği veya 1 su bardağı süt artmış bu enerji ihtiyacını karşılayacaktır.

Bu durumu göz önünde bulundurarak gebelik boyunca şekerli gıdalardan, işlenmiş suni yiyeceklerden, gazlı içeceklerden ve hamurişlerinden kaçınmak yararlı olacaktır.

Midye, istiridye, karides, uzun süre suda kalan ton balığı gibi balıklar içerdikleri yüksek civa nedeniyle hamilelikte tüketilmemesi gerekli gıdalardandır. Gebelikte yüksek civa tüketimi doğum sonrası bebekte nörolojik hasarlara neden olur.

Bitki Çayları Zararlı mıdır?
hamilelikte adaçayı gibi östrojen içeriği fazla bitki çayları çok önerilmez. Buna karşın bitki çaylarının aşırı tüketilmemesi şartıyla herhangi bir zararı yoktur.

Gebelikte Kahve İçmek Zararlı mıdır?
Gebelikte genel inanışın aksine kahve içmenin bebeğe zarar vermesi söz konusu değildir. Aslında kahveden içerdiği kafeinin yüksek dozlarda düşüklere yol açabileceği düşüncesi nedeni ile çekinilmektedir. Oysa ki çalışmalar günde 800 mg’ın altındaki kafein dozlarının hamilelikte bir tehlike içermediğini işaret ediyor. Ayrıca kahve dışında pek çok besin maddesi kafein içerebiliyor. Kafein alındıktan bir saat sonra kanda maksimum doza erişir ve kanda 4-6 saat kalır. Günde 300mg’ın altındaki dozlarda alınması önerilir ( Yani  3 fincan kahve). Herhangi bir fetal anomaliye yol açtığı gösterilmemiştir.hamilelikte beslenme ve kilo alımı hakkında makalemizde yazıların uzman doktorlar ve kadın dogum uzmanları tarafından alınan bilgiler ve araştırmalar neticesiyle makelemizde yer vermiş olduk

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir