Göbek Yağlarından Hızlıca Kurtulmak

Bu yazımızda günümüzde çoğu insanın başlıca problemi olan göbek yağlarından bahsedeceğiz. Viseral yağ olarak da bilinen göbek yağının karın boşluğunuzun içinde bulunduğunu biliyor muydunuz? Çok fazla göbek yağı bulunan insanlar aslında büyük bir risk taşımakta. Neyse ki kanıtlanmış yöntemler ile bu göbek yağı sorununu ortadan kaldırmak mümkün.

 

Göbek Yağı Nedir?

Göbek yağı karın boşluğunun içinde bulunur ve iç organların etrafını sarar. Kötü görünümün yanında ciddi sağlık sorunları riski taşımaktadır. Çıkıntılı bir göbek ve büyük bel çok fazla göbek yağı taşıdığınızı gösterir. Yağ hücreleri enerji depolamanın yanı sıra hormon ve iltahaplı madde üretirler. Zamanla bu hormonlar kronik hastalık riskini arttırabilirler.

 

Karbonhidrat Diyeti Yapın

Düşük karbonhidratlı diyetler bir çok çalışmada düşük yağlı diyetlere oranla göbek yağı konusunda daha iyi sonuç vermektedir. Araştırmalar sonucunda 70 kiloda olan erkek ve kadınların üzerinde yaptığı testler sonucunda düşük yağlı diyete göre, karbonhidrat diyetinin %10 daha iyi sonuç verdiğini gözlemlemişlerdir.

Karbonhidrat diyetinde yiyebileceğiniz besinler

 • Kırmızı et
 • Balık
 • Yumurta
 • Sebze
 • Meyve
 • Kuruyemiş
 • Yoğurt
 • Tereyağı, zeytinyağı

Karbonhidrat diyetinde tüketilmemesi gerekenler

 • Şeker
 • Tahıl grubu ürünler
 • Trans yağlar
 • Yapay tatlandırıcılar
 • İşlenmiş gıdalar

Karbonhidrat diyeti kaç gün sürmeli?

Düzenli bir programla haftada 6 gün diyet 1 gün serbest olacak şekilde 1 ay süreli ile yapılmalıdır. Özverili şekilde yapılan 1 aylık diyet sonucunda aylık ortalama 4 ile 6 kilo arasında bir azalma görülebilir. Bu miktar günlük yapılan aktivite ve diyet programına uymanıza bağlı olarak değişebilir.

Karbonhidrat diyeti için örnek menü

Sabah Kahvaltısı: Yumurta veya omlet, şekersiz çay veya kahve

Öğle Yemeği: Sebze yemeği, yoğurt ve kuruyemiş

Akşam Yemeği: Kırmızı et ızgara veya balık

Ara öğünlerde meyve tüketilebilir.

Hareketsiz Kalmayın

Düzenli egzersiz yağ eritme konusunda başta gelen kurallardan birisidir. Özellikle kardiyo yağ yakımı için oldukça etkilidir. Koşma, yürüme, yüzme, bisiklet sürme gibi egzersizler ile formda kalabilirsiniz. İşe yarar bir kardiyo için günlük ortalama 40 ile 50 dakika arasında çalışmanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde müzik dinlemeniz sizi motive edecektir ve kardiyo antrenmanından sıkılmanızı önleyecektir.

Protein Tüketmeyi Unutmayın

Yağ kaybı için en önemli besin kaynaklarından biri olan protein açlık hormonlarını GLP-1, PYY ve kolesistokinin düzeylerini üst seviyelere çıkartarak acıkmanıza engel olabilir. Yapılan çalışmalar protein tüketilmesinin metabolizmanızı arttırabileceği ve bunun sayesinde kilo vermeyi ve göbek eritebileceğinizi gösteriyor.

Şeker Tüketmeyi Bırakın

Sonradan eklenen şekerlere tamah etmeyin. Kalorisi yüksek ve hiç bir besin kaynağı içermemekte. Aynı zamanda çok fazla tüketilmesi kilo almaya sebebiyet vermektedir. Çok fazla şeker tüketen kişilerin daha fazla göbek yağına sahip olduğu biliniyor. Daha az şeker ve fruktoz tüketmek hem sağlık için önemli hem de göbek yağını eritme konusunda etkili olacaktır.

Trans Yağ Kullanmayın

Trans yağlar hidrojeni bitkisel yağlara pompalayarak elde edilen bir yağ türüdür. Sağlık açısından zararlıdır. Trans yağlar hızlı bir şekilde bozulmaz ve ömrü uzundur. Bundan dolayı pişmiş ürünler ve cips gibi işlenmiş gıdalarda bulunur. Altı aylık çalışmada maymunlara trans yağ diyeti verildi. Benzer kaloride %33 daha fazla göbek yağına sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Probiyotik Tüketmeye Başlayın

Probiyotikler sağlığımız açısından yararlı olabilecek canlı mikroorganizmalardır. Probiyotik çeşitlerinin gıdaların sindirilmesinden, vücudumuza yararlı bir çok maddenin üretimine kadar faydası vardır. Probiyotikler yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi besinlerde bulunur. Yapılan bazı araştırmalar probiyotiklerin kilo vermeyi ve iç organ yağını azalttığını belirtiyor.

 

Viseral yağ olarak da bilinen göbek yağlarının sağlık açısından zararlı olduğunu ve ileri derece kronik hastalık oluşturabileceğini öğrenmiş olduk. Neyse ki kanıtlanmış yöntemler sayesinde bu sorunun önüne geçmek sizin elinizde. Şeker kullanımını bırakıp, düzenli bir egzersiz içerisinde olmanız, yediklerinize dikkat etmeniz sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir