En Çok Zayıflatan Yiyecekler

Diyet yapan veya zayıflamak isteyen kişilerin en çok merak ettiği ve en çok aradığı şey zayıflatan yiyeceklerdir. zayıflatan yiyecekler arayan kişiler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda sizlere zayıflatan yiyecekler, yağ yakan besinler ve içeceklerin tavsiyesinde bulunacağız. Diyet listenize kesinlikle eklemeniz gereken 5 adet yiyecek ve bunların ne işe yaradığını vücutta nasıl bir etki yarattığını öğrenmek istiyor gibisiniz. Yapılan araştırmalarda insanların en çok istediği şeyler arasında hızlı kilo vermek bulunuyor. Hızlı kilo vermek çok sağlıklı olmasa bile kişilerin işine yaradığı için bu tarz diyetler oluşturuluyor. Unutmayın hızlı verdiğiniz kiloları kolayca geri alabilirsiniz. Bu yüzden diyet sırasında ve diyet sonrasında zayıflatan yiyecekler yemeye devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Diyette zayıflatan yiyecekler

Yağ yakıcı ürünlerin son dönemlerde oldukça revaçta olduğu söylenebilir. Bu tür destek ürünleri hem oldukça pahalı hem de sağlık açısından zararlı olabilmekte. Bu yüzden sizler için doğal yak yakıcı özelliği olan, günlük hayatımızda zaten olan besinler ve maddelerin önerisinde bulunacağım.

kafein-yag-yakimina-etkisi

Kafein

İnsanlar genelde kafein ihtiyacını günde bir bardak içtiği kahve ile giderse de, kafein ayrıca yeşil çay olmak üzere diğer çaylarda da bulunan bir maddedir. Hangi kaynaktan, hangi besinden alınırsa alınsın kafeinin metabolizmayı harekete geçirmeye odaklı bir madde olduğu rahatça söylenebilir. Bunun yanı sıra size gün içerisinde dinç kalacak enerjiyi de verir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise kafein vücutta sıvı atımını hızlandırır, bu sebepten dolayı sıvı tüketiminize dikkat ettiğinizden emin olun.

lifli-yiyecekler

Lif

Lif meyve, sebze, bitki ve tahıl gibi bir çok besinde bulunur, ama etlerde bulunmaz. Günde 25, 30 gr kadar lif tüketilmesi tavsiye edilirken çoğu gelişmiş ülkelerde günde ortalama 12 gr. kadar lif tüketimi yapılır. Lif yönünden zengin besinler sizi uzun bir süre tok tutabileceği için, sağlıksız besinlerden uzak kalmanıza yardımcı olur. Günlük aldığınız lif miktarını arttırırken dikkat edin, bu miktarı yavaş yavaş yükseltin, mideniz ve bağırsaklarınız buna alışsın. Aksi taktirde midenizde kramp, gaz ve şişkinlik gibi şikayetler görülebilir.

greyfurt-yag-yakimina-etkili

Greyfurt

Greyfurt içerdiği besinler dolayısı ile şeker düzenleyici sıfatını veren bir meyvedir. Bu tarz gıdalar kan şekerini düşürdüğü biliniyor. Diyabet hastalarının özellikle tercih ettiği bu meyve sayesinde vücudunuzun şeker durumunu dengeleyebilirsiniz. Bu sebepten ötürü acı biber, tarçın ve greyfurt yağ yakmak için hep hesaplı hem de oldukça kolay bir yöntemdir.

dogal-antioksidanlar-ile-yag-yakin

Antioksidanlar

Antioksidanlar vücutta bulunan istenmeyen kimyasallarla savaşan hücreleri besler ve onları sağlıklı tutar. Eğer vücudunuzda yeteri kadar antioksidan bulunmuyorsa vücudunuz koruyucu önlem olarak yağ depolama yolunu seçebilir. Eğer kilo vermede sıkıntı yaşıyorsanız kilo verememenizin sebebi bu olabilir. Fasulye, böğürtlen, domates, ıspanak ve brokoli gibi besinler tüketerek vücudunuzdaki antioksidan seviyesini yükseltebilir ve vücudunuzdaki yağ depolanma oranını düşürebilirsiniz.

Dirençli Nişasta

Dirençli nişasta nohut, mercimek, beyaz fasulye gibi yiyeceklerde bulunur. Sindirimi ince bağırsak tarafından değil kolonlarda gerçekleşir. Yapılan bir açıklamada ya karbonhidrat ihtiyacının bir bölümü dirençli nişasta ile yağ yakımında faydası olduğu görülmüştür.  Nişasta bağırsaklar yerine vücudun enerji kaynağı olan yağlar tarafından sindirildiği için tercih edilebilecek ucuz yollu bir yağ yakma seçeneğidir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir