Diyette Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı?

 

Diyette yağ tüketimi hakkına ne kadar doğru bilgi sahibiyiz?

Diyet yapan insanların çoğu diyet esnasında yağ kullanımından kaçınır. Peki neden yağ kullanımından kaçınıyoruz? Büyük ihtimalle yağ tüketirsem kilo alırım, vücudumun yağ oranı artar, daha yağlı bir vücuda sahip olurum düşüncesi ile insanlar genellikle yağ tüketiminden kaçınırlar.

Doğru olan diyet yaparken vücuttaki yağ oranı

Aynı kilo ve aynı boyda olan insanların vücutlarındaki yağ oranları çok farklı olabilir. Vücuttaki yağ oranı kas oranından daha fazla olduğu için insanlar kilolu gözükebilir. Aynı şekilde kas oranı yağ oranından fazla olursa da fit olarak gözükür. Yani aynı boy ve aynı kiloda olan insanların birisinin kas oranı yüksek diğerinin yağ oranı düşükse birisi daha fit diğeri ise daha kilolu durur. Tabi bu iki kişi aynı cins insanlar olmalı. Çünkü kadınlar ve erkeklerin kas oranları birbirinden farklıdır. Bu yüzden bir kadın ile bir erkeğin kilosunun karşılaştırılması doğru değildir. Kısacası vücutta yağ oranı arttıkça daha kilolu bir görünüme sahip olunacağı doğrudur. Bu yüzden yağ tüketiminin kontrol edilmesi gerek.

Diyet yaparken yağı tamamen kesmek yanlıştır

Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki vücuttaki yağ oranı sadece yağ tüketince artmaz. Beslenmenize dikkat etmeyip her türlü yiyeceği fazla kaçırırsanız bile vücudunuzda yağ olarak depolanır. Bu sebepten ötürü diyet yaparken veya normal yaşantımızda yağ tüketimini kesersek vücudunuz farklı yollar ile yine yağ depolamaya devam edecektir. Bunla eş bir şey varsa da diyet yaparken tamamen yemek yemeyi kesmektir. Bu hem yanlış hem de oldukça sağlıksız bir yoldur. Çünkü bu gibi durumlarda vücut kendini kıtlıkta hissedecek ve artık yediğiniz her şeyi içeride depolama yapacaktır. Bu yöntem ile kilo verilmesi mümkün değil. Yağ tüketimini bırakmanın vücuttaki yağ oranını düşürmeyeceği gibi bu oldukça sağlıksız bir denemedir. Yalnızca yağda çözülebilen vitaminler bulunur. Hiç yağ tüketmezseniz vücut bu vitaminlerden eksik kalır. Vitamin eksikliği size bir sürü hastalığı beraberinden getirir. Örneğin A vitamini eksikliği size gece görüş bozukluğuna neden olacaktır. Ayrıca deri altında bulunan yağ organların korunmasında önemli rol alır. Soğuk havada vücut ısınızı dengede tutar ve hastalıklara karşı korunaklı olursunuz.

Sıfır yağ ile diyet yapılamaz

Sağlık ile doğrudan alakadar olan yağ, ölçülü miktarda tüketilirse vücuda bir çok faydası bulunur. Çünkü yağlar midede diğer besinlere oranla daha fazla kalır ve size tokluk hissi yaratır. Bu sebeple yağsız bir diyet düşünülemez, yapılmamalı.

Ne kadar yağ tüketilmeli?

Normal bir insanın normal koşullarda ihtiyaç duyduğu yağ miktarı günlük tükettiği enerjinin %25 ile %30’u arasındadır. Örneğin günlük 1500 kalori ihtiyacı olan bir kimsenin, gün içinde 375 ile 450 kaloriyi yağdan alması gerekir. Bu da ortalama 40 ile 50 gram arası yağ tüketimi demektir. Kişilerin günlük enerji tüketim ihtiyacı ise metabolizma hızına göre değişmektedir. Metabolizma hızınız hesaplanırken ise cinsiyet, yaş, boy, kilo, fiziksel olarak yaptığınız aktiviteler göz önüne alınmaktadır. Eğer bu miktarların altına düşerseniz vücudunuz kendini kıtlıkta hissedip yediğiniz besinleri depolama yapmaya başlayacaktır.

Sağlıklı yağ tüketimi nasıl yapılır?

Yağ tüketimini sınırlamak için bu önerileri dikkate alabilirsiniz.

  • Doymuş ve trans yağ tüketmeyin, doymamış yağ tüketin.
  • Hazır paket yiyeceklerde genellikle trans yağ kullanılmaktadır. Hazır paket yiyeceklerden kaçının.
  • Paketli gıdaların üzerindeki besin değerlerini okuyun. Bu sayede hem yediğiniz ürünün besin değerleri hakkında bilgi sahibi olur hem de yüksek oranda yağ tüketiminden kaçınmış olursunuz.
  • Tüketeceğiniz yağ oranını düşürmek istiyorsanız pişirme yöntemi olarak ızgara, fırın, haşlama ya da buğlama yöntemlerini tercih edin. Kesinlikle kızarma yönteminden uzak durun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir