Diyette Chia Tohumu

Son yıllarda adının sıkça duyulduğu chia tohumu süt, yoğurt ve salatalarda kullanılarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Chia tohumu aslında vücutta yağ yakımı yapmaz. Sadece kişinin tok kalmasına yardımcı olarak fazla yemeyi engeller. Chia tohumları küçük siyah tanelerdir. Bu taneler yoğurt ya da süt ile birleştiğinde şişerek jel kıvamını alır. Bu da tüketildiğinde kişinin midesinde tokluk hissi yaratır. Bunun yanı sıra güçlü bir protein kaynağıdır.

Su, yoğurt, süt içerisinde tüketilerek diyet yaparken yardımcı olmaktadır. Kişi diyet esnasında çok fazla acıkma hissi ile karşı karşıya kalmamaktadır. Chia tohumu bilinen yapısı ile günlük en fazla 2 yemek kaşığı kadar tüketilmektedir. Diyet esnasında özellikle ara öğünlerde yoğurt ya da süt içerisinde koyularak tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra tatlı krizlerinde sadece süt ile beraber yoğun hale getirilerek tüketilebilir. Sağlıklı gıdalar arasında yer alan chia tohumu düzenli olarak kullanıldığında kilo vermek isteyenlere yardımcı olacak gıdalardan biridir. Salata üzerine serpilerek de kullanılabilen chia tohumu kilo vermek isteyenler için sağlıklı ara öğünlerden biri olacaktır.

Sabah kahvaltılarında tercih edilebilecek olan chia tohumu peynir üzerine serpilerek tüketilebilir. Islanlıktan sonra jel kıvamına gelen chia tohumu midede şişerek tokluk hissinin daha erken alınmasına yardımcı olmaktadır. Chia tohumu çocuklar içinde önemli besin kaynaklarından biridir. Günlük miktarda tüketildiğinde vücutta önemli besin kaynaklarının olmasına yardımcı olur. Chia tohumunun çok fazla tüketilmesi kişinin vücudunda protein miktarının artmasına sebep olabilir. Bu yüzden günlük kullanım dozunu geçmemesi gerekmektedir.

Diyet yapan herkesin rahatlıkla kullanabileceği chia tohumu tatsız olduğu için tercih edilen gıdalardan biridir. Tatlandırma tamamen kişinin isteğine göre belirlenebilir. Diyet yaparken yardımcı gıda olarak tercih edilen chia tohumu kısa sürede acıkma hissinin oluşmasına engel olur. Ayrıca chia tohumu diyet esnasında kişideki halsizlik hissini de ortadan kaldırarak daha sağlıklı diyet yapılmasına yardımcı olmaktadır. Tok tutmasından dolayı çoğu kişi diyet esnasında tercih ederek sağlıklı kilo vermeye devam etmektedir. Chia tohumu besin değeri en yüksek gıdalardan biri olduğu için vücut direncini de sağlamaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir