Diyet Nedir ? Nasıl Diyet Yapılır ?

Diyet denildiği zaman, insanların aklına gelen katı kurallardan oluşan, düşük kalori yiyecekler içeren ve bazı yiyeceklerin yasaklandı beslenme düzenidir. Genellikle et, yumurta ve diğer sevilen yiyecekler diyet listesin de yer almadığı düşünülmekte ve daha çok sebze türü yemeklerin önemsendiği sanılmaktadır. Fakat bu durum böyle olmamakla beraber, diyet kavramı, bir insanın yiyebileceği hemen hemen tüm yemek türlerini kapsamaktadır. Ayrıca ister günde aşırı kaloriye, isterse günde yık sayılmayacak kadar düşük kaloriye sahip olan yemek türleri diyet listesine eklenebilir. Aslında gün içinde yediğiniz ve düzenli olarak tükettiğiniz tüm yiyecek grupları bir diyet örneğidir. Bu nedenle, bazı diyetler bireyleri şişmanlatırken, bazıları da zayıflatmakta ya da kilonuzu korumanızı sağlamaktadır. Ayrıca, diyet, yani tüketilen yemekler, bireylerin sağlıklı veya sağlıksız yaşamalarını da etkilemektedir. Standart diyetlerin yanı sıra, hastalık türlerine göre uygulanan diyet programları da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekişe, böbrek yetmezliği sorununu yaşayan hastalar ya da profesyonel bir şekilde top oynayan futbolcular gibi, farklı nedenlerden dolayı diyet programları uygulanmaktadır. Fakat günümüzde en çok uygulanan diyet programı, genelde zayıflama amacı taşıyan ve vücuttaki yağ oranını azaltan kilo verdiren yemeklerden oluşan listelerdir.

 

Çevrenizde veya da internet ortamında, diyet konusu hakkında pek çok bilgi bulunabilmektedir. Ancak, belirtilmesi gereken nokta, bu diyet listelerinin hemen hemen hepsi, sağlıksız ve faydasızdır. Büyük bir olasılıkla denenmiş ve olumsuz sonuç alınmıştır. Ayrıca bu diyet listeleri yüzünden pek çok insan hayal kırıklığına uğramakla beraber, sağlığını da tehlikeye atmaktadır. Bunun ana sebepleri, diyet kavramı ticari amaçlar için kullanılmaya başlanmış ve insanların duyguları, tamamen gelir kaynağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kilo vermek amaçlı uygulanan diyetler, sadece sağlıklı olduğu taktirde başarıya ulaşacak ve kalıcı olacaktır.

 

DİYET NASIL YAPILIR?

 

Herhangi bir diyet listesine başlamadan önce, söz konusu diyetin size uygunluğunu, sağlınız açısından etkilerini ve hedeflediğiniz kiloya inebileceğiniz gibi kriterler üzerinde araştırmalar yapmanız ve fikir sahibi olmanız gerekir. Sağlıklı insanlar veya herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan kişiler, zayıflama amaçlı oluşturulmuş diyet listesini uygulamadan önce, o diyetin geçerliğini, doğruluğunu ve uygulayan kişilerdeki etkilerini ya da sağlıklı bir yöntem olup olmadığını da araştırması oldukça önemlidir. Aksi taktirde yanlış uygulanacak bir diyet programı yüzünden zamanız, emeğiniz ve en kötüsü de sağlınız elinizden gidebilir.

 

Oluşturduğunuz veya uygulamaya karar verdiğiniz diyet listesinin 3 haftalık ya da 3 aylık süreleri kapsayan bir diyet listesi ise, kesinlikle kullanmayı ve faydası olacağını düşünmeyin. Sebebi ise, kısa süreli için oluşturan diyet listeleri, beslenme düzenizi bozacak ve gıda seçimlerinizde size kalıcı sorunlar oluşturacaktır. Diyeti bıraktığınız zaman, isteseniz de, istemeseniz de eski beslenme düzenine geri dönerek kilo problemleriniz daha da artış gösterecektir.  Bununda nedeni, katı bir diyetten çıktığınız an sevdiğiniz tüm yemekleri sık sık tüketmeye başlayacaksınız ve verdiğiniz kiloları fazlası ile geri alacaksınız.

 

BİR HAFTADA 5 KİLO VERDİREN DİYET LİSTESİ

 

Kilo vermek ve bu işlemi hızlı bir şekilde tamamlamak isteyen bireyler, aşağıda yer alan diyet listesini uygulayabilirler. Sağlık açısından herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu diyet listesi, düzenli uygulandığı zaman etkisini 0 gösterecektir.

 

SABAH VAKTİ YEMENİZ GEREKENLER

 

1 )Bir dilim beyaz peynir ya da 1 adet yumurta

2) iki adet dilim ekmek. Bu ekmekler kepekli veya çavdar ekmeği olabilir)

3) Bolca maydanoz, roka ve dereotu

4) En fazla 4 adet zeytin

5) Şekersiz çay, Bu yeşil çay da olabilir.

 

ARA ÖĞÜN VAKTİ YEMENİZ GEREKENLER

 

1)Bir bardak kadar süt. Ayrıca isteyen bireyler süt yerine yoğurt da tüketebilirler. Ayrıca az miktarda sütün içine atacağınız kahve, içinde bulundurduğu kafein sayesinde metabolizmanın hızlanması sağlanacaktır.

 

ÖĞLEN VAKTİ YMENİZ GEREKENLER

 

1) Bir porsiyon ızgara et. Tavuk, balık veya kırımızı et grubundan birisi de olabilir. Sabah vaktinde yumurta yemeyen bireyler, bir adet yumurtada yiyebilir.

2) Bir dilim kepek ekmeği

3) Yağsız ve tuzsuz bol salata

4) Bir bardak ayran

 

İKİNDE VAKTİNDE YEMENİZ GEREKENLER

 

1) Bardak yoğurt

2) kaşık yulaf

3) 1 veya 2 adet mevsime ait olan meyve. Meyveyi öğlen vakti doymayan bireyler, öğle yemeğinin ardında tüketebilir.

 

AKŞAM VAKTİNDE YEMENİZ GEREKENLER

 

1) Bir kase çorba

2) Yemek kaşığı miktarında zeytinyağı

3) Bir kase yoğurt veya bir adet meyve

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir