Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Diyet listelerinde yer alan yağ ya da karbonhidratlar yasak ise, o diyet listesinden uzak durun. Sebebi ise, vücudun her besin değerine ihtiyacı olmasıdır. Yani yağ ve karbonhidratlar, insan sağlığı açısından önemli besin kaynaklıdır. Ayrıca, vücut bu besinlerden mahrum bırakılırsa sağlık işleyişi de olumsuz etkilenebilir. Birçok birey tarafından çok sevile, fakat sağlıksız kilo almamızı sağlayan, şekerli, yağlı yiyeceklerin tüketimine bir sınır getirilebilir ve belli zaman dilimlerinde bu besinler, vücuda iletebilir. Ancak tekrar hatırlatmak gerekirse, bu besinler kesinlikle tamamen vücuttan uzaklaştırılmamalıdır. Ayrıca uygulamayı planladığınız diyet listesi, sizi açlık ile sınamamalı ve deliye çevirecek katı kurallardan oluşmamalıdır. Ayrıca, bu gibi diyet listeleri hem sağlımızı hem de psikolojimizi olumsuz etkilemektedir.

 

ÖNERİLEN DİYETTE BESİNLER

 

Bazı diyet listelerinin adı, için bulundu besin kaynakları ile belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse, lahana diyeti, ayran diyeti ve ya havuç diyeti gibi çeşitli besin isimleri ile gruplandırılmaktadır. Ayrıca, bütün gün aynı besin ile beslenmenizi öneren tüm diyet listeleri oldukça sağlıksızdır. Hem beslenme düzenizi bozan hem de sağlıksız bir şekilde kilo verdiren bu diyet listelerinden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca diyetin bırakılmasının ardından, verilen tüm kilolar kat ve kat fazlasıyla geri alınacaktır. Tıbben kanıtlanan yargıya göre, tek bir besin türü ile kilo vermek imkansız ve sağlıksızdır. Mucize olduğu düşünülürse, tek besin değeri ile kilo veren bireyler, ilerleyen dönemlerde, yetersiz vitamin eksikliğinin yol açtığı hastalıklara yakalanma oranı oldukça yüksektir. Diyet yapmanın mantığı, her besin türünden azar azar yemek ve vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişini sağlamaktır. Ayrıca sürdürebilir bir beslenme ile kilo verme, verilen kiloların geri alınması riskini de minimum seviyeye indirmektedir.

 

DİYET LİSTELERİNDE GÜNLÜK KALORİ MİKTARI

 

Bireylerin yaşı, boyu, sosyal yaşantısı ve fiziksel aktiviteleri gibi farklı kriterlere bağlı olarak, günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı da farklılık göstermektedir. Bu konu için ortalama bir rakam söylemek mümkün değilken, size önerilen diyet listesinde yer alan yiyeceklerin sahip olduğu kalori miktarı, sizin ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarının çok altında ise, o diyet listesinden de uzak durulmalıdır. Örnek vermek gerekirse, günlük kalori ihtiyacı 2000 olan bir bireyin, uygulayacağı diyet listesinde yer alan besin değerlerinin sahip olduğu kalori 2000’den fazla olması gerekir. Aksi taktirde, kalorisi sizin ihtiyaç duyduğunuz kaloriden düşük olan diyet listeleri,  metabolizmanızı yavaşlatmakta ve sağlıksız bir şekilde kilo vermenizi sağlamaktadır. Ayrıca bu diyetlerinde sonucu hüsran ile bitmektedir.

 

DİYETLERİN ÖĞUN DÜZENİ

 

Planlamış olduğunuz diyet listesi, kahvaltı içermiyorsa, günlük ortalama 1 ve ya 7-8 öğün yemenizi söylüyorsa ve öğünlerin zamanını kesin bir şekilde belirtmiyorsa, o diyet listesini uygulamayı düşünmeyin. Tıbben de kanıtlanmış öğün düzeni, günde 3 kere olmalıdır. Öğün atlanarak ya da çok sık yemek yiyerek kilo verme şansınız oldukça düşük ve sağlıksızdır. Zayıflattığı iddia edilen tüm diyet haplarının, hiçbir bilimsek kanıtı yoktur. Ayrıca bu haplar, insan sağlığına da zarar vermektedir. Yağ yakan hap adı altında satılan tüm ilaçlardan uzak durulması gerekir. Yapılması gereken konu ise, beslenme alışkanlığınızı yavaş ve kalıcı bir şekilde değiştirmektir. Bu nedenle, uygulanan diyet listeleri hafif öğün değişikliklerinden oluşmalı ve bir anda tüm alıştığınız beslenme şeklini değiştirmenizi söylememelidir.

 

DİYET LİSTESİ

 

Günde tüketeceğiniz besin programlarını, 3 ana öğün ve 2 ara öğün diye gruplandırmak kilıo vermenizi hızlandırmaktadır. Diyet listelerinde yer aran ara öğünler, uzun süre açlık hissetmenizi engellemekte ve daha az beslenmenizi sağlamaktadır. Ayrıca, gün içerisinde kendini halsiz, bitkin ve yorgun hissetmenizi de engellemektedir. Sık sık besleyici besin değerlerinin tüketilmesi kan şekerinizi dengeler ve metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar. Böylece canınızın ani bir şekilde tatlı çekmesi de önlenmiş olur. Planlamış olduğunuz diyet listesi bahsedilen tüm kriterlere uygun olması gerekir. Ayrıca düzenli uygulanan sağlıklı diyetler, bir süre sonra sonuç vermeye başlayacaktır.

 

Sabah vaktinde yemeniz gerekenler

 

1)Bir dilim kepekli ekmek

2)Bir tatlı kaşığı çelik reçeli

3)Yağsız salatalık

4)Bir adet meyve

 

Öğle vaktinde yemeniz gerekeneler

 

1)Bir dilim tam buğday ekmek

2)Bir porsiyon haşlanmış et

3)Domates

4)yoğurt

 

Akşam vaktinde yemeniz gerekenler

 

1)Kızarmış ekmek

2)Salata

3)Bir bardak ayran

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir