Diyet Hekimi sağlıklı yaşamı ve spor yapmayı seven içerik editörleri ile size en kaliteli ve en doğru bilgiyi vermek için hazırlanmış bir interet blogudur. Resmi olarak doktor olmayan yazarlarımız yazdığı içerikler kişilerin sağlıklı beslenmesi üzerine yazılmaktadır. Kronik bir rahatsızlığınız var ise lütfen doktorunuza danışmadan yazdığımız yazılardaki içerikleri uygulamayın. Doğal yollar ile hiçbir katlı içermeyen içeriklerimizle siz de sağlıklı bir şekilde kilonuzu kontrol edebilir, fit bir vücut sahibi olabilirsiniz.

Beslenme bebeklikten gelen ve insanın yapısının oluşturulmasında en önemli etkenlerden birisidir. Sağlıklı beslenilmesi durumunda kişinin görünümü, vücut direnci, güç ve dayanıklılık bakımından çok önemlidir. Diyet hekimi olarak biz burada sizler için en sağlıklı besinleri ve besin değeri yüksek sizlerin sağlığına olumlu yönde etki edecek besinleri, diyet listelerini paylaşıyoruz. Kilo almak isteyen kişiler için de yaptığımız programlar sayesende sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Hızlı kilo vermek zararlımı?

Hızlı kilo vermek insanın bünyesine bağlı olarak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hızlı kilo verme sağlık açısından ileride problemler yaratabileceği için tavsiye etmiyoruz. Hızlı kilo kaybında, verilen kilolar tekrar çok kolay bir şekilde geri alındığı için, düzenli kendi belirlediğiniz hedefler doğrultusunda kilo vermenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı yaşamın en önemli 10 kuralı

  • Beslenmenize dikkat etmek sağlıklı yaşamın anahtarı diyebiliriz. Beslenme insan oğlunun en temel ihtiyaçlarından birisidir. Yalnız bunu yaparken kontrollü beslenme, aşırıya kaçma, sağlıksız besinlerden kaçınmamız gerekir.
  • Yemek porsiyonlarını büyütmekten kaçının, doyduğunuzu hissetiğiniz an sofradan kalkın. İnsanlar doyma hissini yaklaşık 10 dakika sonra hisseder.
  • İyi bir kahvaltı ile güne başlamak çok önemli,  günün en önemli besin kaynağı olan kahvaltıyı kaçırmayın ve erken saatlerde yapmaya özen gösterin.
  • Meyve ve sebze tüketmeyi unutmayın, çünkü metabolizmayı hızlandıracak en önemli etkenlerden birisi meyve tüketimidir.
  • Spor uzun ve sağlıklı yaşamın anahtarıdır. İnsanlar genelde zayıflamak için spor yapar, ama bu algıyı unutun. Spor zayıflamak için yapılan bir aktivite değildir. Spor sağlıklı yaşam için her yaşta yapılması gereken önemli bir aktivitedir.
  • Dinlenmeyi unutmayın. Yorucu bir günün ardından vücudunuzu ve beyninizi dinlendirin. Stresten uzak kalmak için hafta sonu veya izin günlerinizi evde geçirmek yerine eğlenceli aktiviletere ve sevdiğiniz insanlara ayırın.
  • Her şeyi severek yapın, çünkü yapılan araştırmalara göre insanlar sevdikeri işler sayesinde stresten ve sıkıntıdan uzak kalıyor. Sevmediğniz işleri yapmanızı tavsiye etmiyoruz, eğer durum bunu gerektiriyorsa yaptığınız işi severek yapın.
  • Düzenli uyku sizin için en kolay tercih olacaktır. Düzenli uykudan kastımız sürekli uyumak değil. Erken saatte rahat bir yatakta uyuyup erken saatte kalkmak insanı dinç tutar.
  • Dış hayatla bağlantınızı 10 dakikalığına kesin. İşte veya evde sıkılıp bunaldığınız anlarda kendinize 10 dakikalık kısa bir ara verin ve hayal dünyanızda olmak istediğiniz yere gidin. Daha sonra bu hayalinizi gerçekleştirmek için hayatınıza devam edin.
  • Kendinizi sevin, kendinizle barışık olmanız insanın en mutlu olduğu durumdur. Kendinizi sevmezseniz hiç bir şeyi sevemezsiniz.