Detoks İçin En Önemli 5 Kural

 

Detoks, vücüdümuzda bulunan atık madde olarak dışayı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerin, vücuttan atılmasına demir. Bunu gerçekleştirmek için ise detoks diyeti boyunca kırmızı et, süt, balık, süt ürünleri, ekmek ve tahıl gibi ürünleri tüketmememiz gerekir.

  • Detoks için düzenli bir uyku programınız olsun.

Az uyku ile yaşamınızı sürdürüyorsanız dinlenme programınızı sıfırlamanın zamanı geldi.  Uyku kaybı ile karaciğer hücreleri arasındaki bağı keşfeden Wisconsin Tıp Fakültesi bilim insanlarına göre yetersiz uyku, karaciğer sağlığını tehlikeye atıyor. Erkenden uyuyup her sabah aynı saatlerde uyanmaya başlayacağınız düzenli bir uyku programı sistemine geçin. Vücudunuzu rahatlatacak sıcak bir banyo, bir bardak papatya çayı zaman içinde iyi bir uyku alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

  • Farkında olun

Farkındalık sadece bir modadan ibaret değil, vücudunuzun yiyecekleri sindirme biçimini etkileyebilecek olumlu bir uygulama. Yemek yerken şimdide kalmaya çalışın. Yediğiniz gıdayı gözlemleyin ve tadına varın, yavaş yavaş çiğneyin ve lokmalar molalar verin. İnanın bize sindirim sisteminiz bunun için size teşekkür edecektir.

  • Tuz tüketmeyin!

Tuzlu gıdalar, zaten stres altındaki karaciğere daha fazla baskı uygulayabilir. Bu nedenle karaciğer sağlığını desteklediği düşünülen zerdeçal, sarımsak ve biberiye gibi ot ve baharatlara geçiş yapın.

  • Su tüketimini arttırın

Daha fazla su içerek vücudunuzun iççindekilere iyi davranın. Su, cilt ve böbrekler vasıtasıyla toksinleri vücudunuzdan atar. Bu nedenle daima yanınızda bir büyük su şişesi bulundurun. 14 günlük diyetimizde göreceksiniz ki, güne sıcak su ve limon ile başlamanızı öneriyoruz. Bunun nedeni, limon suyunun safra kesesi kasılmalarını tetikleyerek, karaciğerin vücuttan toksin atma işine başlamasını teşvik etmektedir.  Ayrıca gün boyunca rezene ve ısırgan otu da dahil olmak üzere bitki çayları yudumlayabilirsiniz. Ancak gazlı içecekler, hazır meyve suları ve kahveden kaçının.

  • Tonsinleri en aza indirin

Toksinlere maruz kalmayı en aza indirmek için atılan adımlar, karaciğerin iş yükünü azaltacaktır. Sigara içiyorsanız bırakın ya da en azından azaltın, alkol alımını makul seviyeye düşürün ve kimyasal içermeyen organik temizlik ve güzellik ürünleri kullanın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir