Alkalı Diyet Listesi, Alkalı Diyeti Nedir, Nasıl yapılır?


Alkalı diyeti ile 1 ayda 7 kilo vermek işten bile değil! Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam formu oluşturmak için başlanan diyet, insanın fizyolojik yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden formülünü verdiğimiz diyetleri kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan uygulamamanız gerekmektedir.

Alkali Diyeti Nedir ?

Alkali diyeti vücuttaki fazla asitlerin atılması ve pH dengesini sağlayarak sağlıklı bir bedene sahip olmanızı amaçlamaktadır. Alkali diyeti çay, kahve ve asitli içecekleri reddetmesi ve yasaklamasıyla bilinir. Tamamen doğal meyve ve sebze tüketimine yönlendiren bu diyet vücudun pH dengesini sağlayarak sağlıklı bir yaşantınızın olmasını temel ilke edinir.

Alkali Diyeti Zararları Nelerdir ?

Alkali diyetinin reddettiği asitli içeceklerin vücuda zararları arasında yorgunluk, uyuşukluk, depresyon, mide ağrısı vardır. Bu zararlar mevcut zararlarının yanı sıra vücutta çeşitli hastalıkların oluşmasına ve vücudun bitkin düşmesine neden olur. Bağışıklık sistemi de zarar gördüğü için sürekli halsizlik ve yorgunluk hali hastalıkların temel göstergesidir.

Bilinçsizce yapılan alkali diyeti vücuda zarar verirken, bilinçli ve doktor kontrolünde yapılan alkali diyetinin ise vücuda yararları kliniklerce test edilip onaylanmıştır. Alkali diyetinde bol bol meyve ve sebze tüketiminin yapılması istenmektedir. Alkali diyetinde bazı besin öğelerinin tüketimini birden kesmek vücudun dengesini bozacağı için kesilen besinlere alternatif besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Alkali Bulunan Besinler Nelerdir ?

Alkali barındıran besinler listesinde nane, çörek otu, salatalık, zerdeçal, brokoli, karbonat, zeytinyağı, turp ve soya filizinin de içinde bulunduğu çok sayıda besin öğesi vardır.

Alkali diyetinde A,C ve D vitamini içeren besinlerin alımına ayrı bir özen gösterilmeli ve diyet listesi bu vitaminler baz alınarak hazırlanmalıdır.

Alkali Diyette Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Alkali diyette tüketilmesi gereken gıdalar nelerdir bir göz atalım:

Meyveler:
Elmalar
Kayısı
Siyah kuş üzüm
Limon suyu
Portakal
Şeftaliler
Armutlar
Kuru üzüm
Çilekler
Karpuz
Sebzeler :
Kuşkonmaz
Brokoli
Havuçlar
Kereviz
Salatalık
Yeşil fasulye
Marul
Patates
Ispanak
Domates
İçecekler :
Kahve
Elma suyu, şekersiz
Portakal suyu, şekersiz
Limon suyu, şekersiz

1 Günlük Örnek Alkali Diyeti Listesi
Kahvaltı
1 kase yağsız yoğurt
Küçük bir kase yulaf ezmesi
3-4 adet ceviz, fındık ya da badem
1 adet muz ya da 3-4 adet çilek
Öğle
Yağsız salata
Sebze çorbası ya da sebze yemeği
Izgarada pişirilmiş tavuk ya da balık
Akşam
Izgarada balık ya da tavuk çeşitleri
Zeytinyağı ile yapılmış az pişirilmiş sebze yemekleri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir