Kilo Almak İsteyenler İçin Pratik Bilgiler

1 yıl önce
349 kez görüntülendi

Kilo Almak İsteyenler İçin Pratik Bilgiler

Günümüzde artık kilo vermek isteyen kadar, isteyen insanlar da mevcut. Obezitenin sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz. Peki çok zayıf olmanında sağlığa zararları olduğunu biliyor muydunuz? Zayıf olmanın her zaman sağlığa olmadığını belirtelim. Ancak bu kişiye göre ve bunun derecesine göre değiştiğini de. Buradaki en önemli faktör kişinin yaşıdır. Yeme içme bozukluğundan kaynaklı zayıflıklar kişiye ilerleyen süreçlerde problem yaratabilir.

Zayıflık Nedenleri Nelerdir?

Besinlerin vücut tarafından düzenli olarak kullanılamaması durumunda kişilerde zayıflık problemi gözükmektedir.

 1. Sindirim Sistemi Bozuklukları
 2. Metabolizmayı hızlı çalıştıran hormonal bozukluklar
 3. Bağırsak parazitleri
 4. Kilo alma korkusu
 5. Psikolojik bozukluklar
 6. Düzenli yeme bozukluğu
 7. İlaç kullanımı
 8. Aşırı fiziksel aktivite

Sağlıklı ?

Kilo almak, kilo vermekten daha zor bir durumdur. Kişilerde hormonal bozukluklardan da oluşabilen aşırı zayıflığın önüne geçmek için düzenli beslenme en önemli faktörlerden birisidir. Bu süreç öncelikle sabır ister. Kişilerin öncelikle buna inanmaları gerekir. Gerekli testler yapıldıktan sonra kişinin kendine aylık 2 kilo gibi bir hedef belirlemesi gerekmektedir.

pratik bilgiler

Aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınarak kilo almak işlemine başlamanız gerekmektedir. Günün en önemli besin öğünü olan kahvaltıyı erken saatte muhakkak düzenli bir şekilde yapmalısınız. Kesinlikle öğün atlamamanız gerekmekte. Kas dokunuzun artması için ve alımına dikkat etmeniz önemli. Kahvaltıda süt, yumurta gibi miktarı yüksek olan besinler tüketmenizi tavsiye ediyoruz.  Kahvaltıdan sonra ara öğün olarak kalori ve değeri yüksek, örneğin fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz.  Ana yemek esnasında mideyi şişirmeyecek yemekler tercih edilmeli ve ana yemek esnasında içecek tüketilmemelidir. Su tüketimi yemekten 45 dakika önce ve sonra yapılmamalıdır. Baharatlı ve soslu yemeklerin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Baharatlı yemekler tercih edilebilir. Yemekleri keyifli bir şekilde tüketmelisiniz. Tek başınıza yemek yemek yerine sevdikleriniz ile birlikte sohbet ederek yemek yemeniz daha faydalı olacaktır.  Yemeklerden önce yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş iştahınızı açacaktır. Besin değeri yüksek yemekler tercih edilmelidir.

Protein ve Karbonhidrat içeren yemekler nelerdir?

 • Tavuk göğsü veya Hindi eti
 • Balık
 • Peynir
 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Kuruyemişler
 • Ispanak
 • Makarna
 • Muz
 • Patates
 • Bezelye

Sağlıklı yaşamak için blogumuzda yazan diğer yazılara göz atabilir, sormak istediğiniz soruları yorum olarak gönderebilirsiniz.

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık